GRM Enerji Logo

1. BERG RES   -  BERGAMA İZMİR  : 

    Rüzgar santralına ait 154/36 kV trafo merkezinin tüm orta ve yüksek gerilim ekipmanlarının primer ve sekonder testleri, role ve ölçü aletleri testleri, fonksiyon testleri yapıldı. Trafo merkezinin topraklama sistemi SELVAZ yöntemi ile eşdeğer empedans ölçümü, adım ve temas gerilimleri ölçümleri yapıldı. Santralin rüzgar kullerinde SELVAZ yöntemi ile eşdeğer empedans ölçümü, adım ve temas gerilimleri ölçümleri yapıldı. Tüm orta gerilim kablolarının DC izolasyon testleri ve VLF yöntemi ile yüksek gerilim testleri yapıldı.


2. BUCA TM – BUCA İZMİR  : PRİMER VE SEKONDER TESTLER

    Buca trafo merkezine yapılan ilave 154 kV hat ve trafo fiderlerinin, orta gerilim şaltında bulunan hücrelerin primer, sekonder, role, ölçü aletleri ve fonksiyon testleri yapıldı, Tüm orta gerilim kablolarının DC izolasyon testleri ve VLF yöntemi ile yüksek gerilim testleri yapıldı.


3.  SİEMENS RÖLE EĞİTİMİ – VAN   : RÖLE EĞİTİMİ

    Van ilinde yapılan trafo merkezleri ilave fiderlerinde kullanılan Siemens marka rölelerin çalışması, bilgisayar ile rölelerin programlanması üzerine TEİAŞ personeline 2 gün sure ile teori ve uygulama eğitimi verildi.


4. KOSB TM – KONYA  : Konya OSB TM  test devreye alma SCADA

    Konya Organize Sanayi Bölgesinin artan enerji ihtiyacının karşılanması için TEİAŞ tarafında yaptırılıan 154 / 33 kV trafo merkezinin tüm enerji sistemlerinin primer, sekonder, role ve ölçü aletleri testleri ile devreye alma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca IEEC61850 tabanlı kurulan sistemin SCADA control sistemi hazırlanmıştır.


5.  SFC ORMAN ÜRÜNLERİ TESİSLERİ – KASTAMONU  : 154 kV Şalt test devreye alma, termal kamera incelemesi – fabrika termal kamera incelemesi

    Kastamonu’da kurulu sanayi kuruluşunun artan enerji ihtiyacını karşılamak için inşaa ettirttiği 154 /34,5 kV salt merkezinin tüm enerji sistemlerinde primer, sekonder, devrye alma, ölçü aletleri ve role testleri yapılmıştır. İlerleyen süreçte hem 154 kV merkezde hem de fabrikanın tüm enerji dağıtım sisteminde termal kamera incelemesi yapılmıştır.


6.  DARICA RES 2   - ORDU  : SEKONDER TESTLER

    Hidroelektrik santralına ait154 kV salt tesisinde 154 kV fider sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım trafosu doyma, oran, polarite, yük, gerilim trafosu yük testleri yapılmıştır.


7.  380 KV ÇAN 2 TM  - ÇAN ÇANAKKALE   : PRİMER SEKONDER TEST VE DEVREYE ALMA

    Çanakkale Çan ilçesinde ikincisi kurulan termik santralın 380 kV salt tesisindeki tüm sistemin primer, sekonder, role ve ölçü aletleri testleri ile devreye alma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.


8.  URFA TEMİZ ENERJİ TM – ŞANLIURFA  : RÖLE TESTİ

    Şanlıurfa ilinde Temiz Enerji firmasına ait enerji üretim tesisine ait 154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.


9.  TUMAR MADENCİLİK TM  - LAPSEKİ ÇANAKKALE  : BARA KORUMA TESTİ

    Firmaya ait 154 kV salt tesisine ait bara koruma rölelerinin sağlıklı çalıştığı test edilmiştir.


10.  BORUSAN TM – KONYA  : RÖLE TESTİ – SELVAZ

    Konya Organize Sanayi Bölgesinde Borusan firmasına ait Güneş Enerji Santralı ile combine çalışan Gaz Çevrim Santralının OG hücrelerine ait koruma rölelerinin testleri yapılarak tesisin topraklama sistemi SELVAZ yöntemi ile ölçülmüştür.


11.  BURÇAK 1 VE BURÇAK 2 RES –  ŞEBİNKARAHİSAR GİRESUN : RÖLE TESTİ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir


12.  ATAŞEHİR 380 GIS  - İSTANBUL  : PRİMER SEKONDER TESTLER

    Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.13.  ŞEHZADE RES  - AMASYA  : ŞALT YILLIK BAKIM VE  KULE SELVAZ ÖLÇÜM VE TOPRAKLAMA SİSTEMİ İNCELEMESİ

    Tesisin 154 kV şalt merkezinin yıllık bakımı kapsamında tüm çelik donatı ve primer malzemelerin bağlantıları kontrol edilmiş, tüm cihazların primer ve Sekonder testleri ile röle testleri yapılmıştır. OG şalt tesisinde de primer ve Sekonder testler kapsamında hücrelerde bulunan akım ve gerilim trafolarının testleri yapılmış, kesici testleri yapılmış, röle ve ölçü aletleri testleri gerçekleştirilmiştir. Bunun dışında Tesisteki tüm rüzgar kulelerinin toprakma sistemleri SELVAZ yöntemi ile ölçülerek tesiste yaşanan topraklamaya bağlı sorunlar ile ilgili inceleme yapılmıştır.


14. YUNT DAĞI RES – BERGAMA İZMİR  : KFÇ RÖLE TEST

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.15.  GERES – İZMİR   : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.16.  KORES – İZMİR  :  KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.17. PERENCO TM – DİYARBAKIR : PRİMER SEKONDER TEST DEVREYE ALMA

Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır. Ayrıca kilitleme sistemi kontrol edilerek devreye alma çalışmaları yapılmıştır.
19.  YEŞİLYURT DEMİRÇELİK TM  - SAMSUN  : KFÇ RÖLE TESTİ

154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.20.  154 KV CEYHAN – 1, CEYHAN – 2 VE KOZAN TM – ADANA : 154 KV FİDER PRİMER SEKONDER TEST VE DEVREYE ALMA


21.  SOMA ÇİMENTO TM – SOMA – MANİSA  : PRİMER SEKONDER TEST DEVREYE ALMA

Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır. Ayrıca sistem kilitlemeleri kontrol edilerek devreye alma çalışmaları yapılmıştır.


22.  380 / 154 KV BATMAN TM – BATMAN  : PRİMER SEKONDER TEST

    Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.


23.  OSMANCA TM – İZMİT  : RÖLE TESTİ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.24.  VİRANŞEHİR TM  - MARDİN  : RÖLE TESTİ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.25.  ELEŞKİRT TM – AĞRI  : SEKONDER MONTAJ PRİMER  SEKONDER TEST

    Tesisin Sekonder montajı yapılarak primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.


26.  OSMANİYE TM – ADANA  : SEKONDER MONTAJ PRİMER SEKONDER TEST

    Tesisin Sekonder montajı yapılarak primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.


27.  GİRESUN TM   -  GİRESUN  : TEST DEVREYE ALMA

Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır


28.  ERMENEK TM  -  KONYA : SEKONDER MONTAJ PRİMER SEKONDER TEST

Tesisin Sekonder montajı yapılarak primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.


30.  AKINCI HES – SAMSUN  : SEKONDER TEST

    Tesiste bulunan akım ve gerilim trafolarının oran, polarite, yük testleri yapılmıştır.


31. BURHANİYE TM  - EDREMİT BALIKESİR : SEKONDER VE RÖLE TESTİ

    Tesisin Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmıştır. Tesiste ayrıca koruma rölelerinin testleri yapılmıştır.


32.  UMURLU JES – AYDIN  : TOPRAKLAMA SİSTEMİ İNCELEMESİ

    Tesiste yaşanan sıkıntılar sebebi ile mevcut topraklama sistemi ölçülmüş, tesis topraklamaları incelenerek yaşanan soruna ilişkin değerlendirme yapılmıştırç


33. ÖZMEN JES  -  ALAŞEHİR MANİSA  : BARA KORUMA TESTİ

Firmaya ait 154 kV salt tesisine ait bara koruma rölelerinin sağlıklı çalıştığı test edilmiştir.


34.  MASPO   -  ALAŞEHİR MANİSA  : SELVAZ

    Tesisin topraklama sisteminin eşdeğer empedansı, SELVAZ yöntemi ile ölçümü yapılmıştır.


35.  MEHMETHAN JES  -  AYDIN  : RÖLE TESTİ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.36.  TURCAS JES  -  AYDIN  : SELVAZ

    Tesisin topraklama sisteminin eşdeğer empedansı, SELVAZ yöntemi ile ölçümü yapılmıştır.37.  KUBİLAY JES  - AYDIN  : BARA KORUMA 

    Firmaya ait 154 kV salt tesisine ait bara koruma rölelerinin sağlıklı çalıştığı test edilmiştir.


38.  MELİH JES  -  GERMENCİK AYDIN  : PRİMER SEKONDER TESTLER

Tesisin primer ve Sekonder testleri yapılmıştır. Testler kapsamında akım ve gerilim trafolarının oran polarite ve yük kontrolleri yapılmış, ayırıcı ve kesicinin kontak geçişleri ölçülmüş, kesicinin açma kapama zamanları ölçülmüş ayrıca akım trafoları gerilim trafoları ile kesici ve parafudrların izolasyon testleri yapılmıştır.


39.  GEYCEK RES  -  AYDIN  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.40.  SOMA RES  - SOMA MANİSA  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.41.  SAMURLU RES  - MANİSA  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.42.  KOZBEYLİ RES  - FOÇA İZMİR  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.43.  SAYALAR RES  - URLA İZMİR  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.44.  POYRAZ RES  -  KUPSUT BALIKESİR  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.45.  BURGAZ RES  -  ÇANAKKALE  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.46.  SEYİTALİ RES  -  İZMİR  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.47.  STAR RAFİNERİ  - ALİAĞA İZMİR  : TOPRAKLAMA ÖÇÜMLERİ

    STAR rafinerisinde yeni inşaa edilen tesislerinde SELVAZ yöntemi ile topraklama sistemi ölçülmüş adım ve temas gerilimi ölçümleri yapılmıştır.


48.  ÖDEMİŞ RES  -  İZMİR  :  OG KABLO TESTİ

    Rüzgar Enerji Santralının OG kablolarının DC Hi-Pot testleri yapılmıştır.


49.  KARABURUN RES – KARABURUN İZMİR  : KFÇ

    154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.50.  KARAMAN TCDD TM  - KARAMAN KONYA :  SEKONDER MONTAJ, PRİMER SEKONDER RÖLE TEST DEVREYE ALMA

    T.T. Devlet Demiryollarınının hızlı tren projesi kapsamında inşaa edilen Karaman TM’nin tüm şalt tesisinde Sekonder montaj, primer – Sekonder testler, ölçü aleti ve röle testleriyle devreye alma işlemleri gerçekleştirilmiştir.


51.  BEŞTEPELER KUBİLAJ JES  -  AYDIN  :  SELVAZ

    Jeotermal Elektrik Santralının topraklama sistemi SELVAZ yöntemi ile ölçülmüştür.


52.  HABAŞ – ALİAĞA İZMİR  : PRİMER SEKONDER TEST


53.  KAYNAŞLI RES  -  BOLU  : KFÇ

154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.54.  BİGA TM – BİGA ÇANAKKALE  : OTOP FİDERİ

    Trafo merkezinde inşaası yapılan Otoprodüktör fiderinin primer – Sekonder testleri ile koruma rölelerinin testleri yapılmıştır. 


55.  ÇİNE TM  -  ÇİNE AYDIN  :  RÖLE TESTİ

154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.56.  META TM  - GÖRDES MANİSA  : 1 ADET 154 KV FİDER İLAVESİ İŞİ

    Özel merkez olan META Trafo Merkezinde TEİAŞ tarafında fider ilavesi işi yapılmıştır. İş kapsamında yesni fiderin primer ve Sekonder projeleri hazırlanmış, panoları üretilmiş, primer ve Sekonder montajı yapılmış, primer, Sekonder, röle ve ölçü aletleri yapılmış, devreye alma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.


57.  URLA 2 TM  - URLA İZMİR  :  RÖLE DEĞİŞİMİ İŞİ

    TEİAŞ’a ait trafo merkezindeki iki fiderde yapılan fiziki değişiklik nedeni ile rölelerinin de değiştirilmesi gündeme gelmiş, mevcut hat diferansiyel röleleri, mesafe koruma röleleri ile değiştirilmiştir.


58.   BORNOVA 380 GIS  -  BORNOVA İZMİR  :  SELVAZ

    TEİAŞ tarafında tesis ettirilen GIS merkezin topraklama sistemi SELVAZ yöntemi ile ölçülmüştür.

59.  ARPA HES  -   ARTVİN  :  RÖLE KFÇ

154 kV salt tesisinde koruma röleleri testi yapılmış TEİAŞ tarafında yayımlanan Koruma Felsefesi Çalıştayı deklerasyonuna gore yeni ayar değerleri yüklenmiştir.